Історія євреїв в Північній Македонії
Історія євреїв в Північній Македонії йде корінням в I століття нашої ери. Перші євреї на території сучасної Північної Македонії з'явилися ще в античності, за часів Римської імперії. Після Голокосту і еміграції до Ізраїлю, на території Північної Македонії проживає близько 200 євреїв. Майже всі вони живуть в Скоп'є, кілька людей в Штипі Бітоле.[1][2]
Перші євреї прибули на територію Македонії за часів Римської імперії, рятуючись від переслідування в інших частинах імперії[3]. Присутність євреїв в Македонії в цей період підтверджується листом Агріппи Калігулі[4].
У 165 році жив в Стобі Клавдій Тиберій Поліхарм, який перетворив свою віллу в синагогу [5], за що отримав титул «батько синагоги». Синагога складалася з молитовного залу, обіднього залу (триклінію) і портика. Другий поверх будівлі використовувався для проживання Клавдія Тіберія та його сім'ї. Інформація отримана з написів на стінах в цій синагозі є однією з найважливіших із знайдених в синагогах діаспори[6][7][8]. Руїни синагоги, датовані тим періодом, дозволяють зробити висновок про існування добре розвиненою єврейської громади.
Єврейська громада збереглася в Македонії й після падіння римського панування. Під час Першого хрестового походу хрестоносці знищили єврейське населення Скоп'є і Пелагонії. Проте, єврейська громада в Македонії продовжувала існувати. З неї вийшло чимало відомих людей. Наприклад філософ Леон Мунг, який прийняв християнство, зайняв після Феофілакта Охридського пост Охридського архієпископа (1108-1120 роки)[9]. Відомий єврейський схоластик Юда Леон Москоні, що народився в 1328 році в Охриді, написав коментарі з критикою інтерпретацій Святого Письма, які він пояснював граматичними помилками при перекладі[10]. Пізніше він став особистим лікарем короля Майорки, де зібрав велику бібліотеку, що використовувалася вченими протягом кількох наступних століть[11]. Перша відома синагога в Скоп'є, Бейт-Аарон, була побудована в 1366 році[12].
Єврейська громада Македонії залишалася порівняно невеликою, поки євреї не були вигнані іспанською та португальською інквізицією з Піренейського півострова. Султан Баязид II запросив вигнанців в Османську імперію, розраховуючи на те що вони принесуть розвиток і збагачення територій імперії. Султан надав євреям гарантії автономії, і дав їм ряд різних прав, наприклад право на володіння нерухомістю, будівництво синагог, право торгівлі по всій території імперії[13]. Багаті торговельні міста, такі як Скоп'є, Монастір (сучасна Бітола) і Штіп, привернули значну кількість єврейських переселенців. Євреї привели до розквіту торгівлі, банківської справи, медицини і права. Деякі з євреїв навіть досягли значних чинів у місцевих османських адміністраціях. У Бітоле в 1492 році, незабаром після прибуття перших переселенців, було створено єврейське кладовище. Воно є найстарішим збереженим єврейським цвинтарем Македонії, а можливо і всього Балканського півострова.
Взаємини між євреями і не-єврейським населенням, як правило, було хорошим[14]. Підтвердженням цьому також є лист македонського єврея XV століття, Ісаака Ярфаті, надіслане їм німецьким і угорським євреям із закликом емігрувати до Османської імперії і оселитися на Балканах[15]. Італійський мандрівник писав в 1560 році, що євреї складають більшість населення Скоп'є [16]. У XVII столітті в місті жило 3000 євреїв і було дві синагоги - Бейт-Аарон і Бейт-Яків[17]. Натан з Гази жив в Скоп'є, де і помер в 1680 році. Його могила стала місцем паломництва[18], поки не була знищена під час Другої світової війни[19].
У Бітоле було 9 синагог, в Скоп'є 3 і в Штипі 2[20].
Багато відомих єврейських філософів народилися або жили в Македонії. Серед них Самуель де Медіна, Йосип бен Лев, Шломо Коен, Блажівський, Яків там-Давид Яхья, Ісаак бен Самуель АДраб, Ахарон бен Йосеф Сасон [16].
Після того як Єнеа Пікколоміні спалив Скоп'є в 1688 році під час Великої турецької війни і великої пожежі в Бітоле в 1863 році, єврейське населення цих двох єврейських центрів в Македонії значно зменшилася.
Єврейська громада Македонії була переважно сефардською і основною повсякденною мовою була ладіно. Коли в 1895 році Всесвітній єврейський альянс відкрив в Бітоле єврейську школу, 30% македонських євреїв говорили французькою.
Македонські євреї взяли велику участь у визвольному русі проти османського панування. Велика кількість євреїв брали участь в ілінденському повстанні. Одним із загонів повстанців командував Рафаель Моше Камх, що носив псевдонім Скандербег. Він командував округом Дебара під час повстання 1903 року[21]. Також з євреїв підтримали повстання відомі Ментес Коломонос, Санто Ароесті, брати Мусон і Авраам Нісан, який поставляв повстанцям зброю і постачав їх грошима[22][23].
До Другої світової війни єврейська громада Вардарської Македонії (приблизно відповідає території сучасної Північної Македонії) була зосереджена в основному в Бітоле (8000 євреїв), Скоп'є (3000 євреїв) і в Штипі (приблизно 500 євреїв)[24]. Під час Першої світової війни єврейські громади невеликих міст Дойран і Струмиці, що знаходилися близько до лінії фронту, сильно постраждали під час бойових дій й залишили район. Розділ Македонії також негативно вплинув на євреїв інших невеликих міст, так як позбавив їх вільного пересування товарів і ускладнив зв'язок з найбільшим єврейським торговим центром регіону, Салоніком.
У березні 1941 року Болгарія приєдналася до держав осі[25] і в квітні 1941 року вторглася в Вардарську Македонію, маючи на меті об'єднати регіон, який розглядався в якості невід'ємної частини їх національної батьківщини. В період боротьби македонців спочатку з турками, а потім і з сербами з кінця XIX століття, македонці, як правило, бажали бачити свою батьківщину незалежною, або як частина єдиної Болгарії[26].
Німецька влада не передали Болгарії всю територію Македонії. У болгарську окупаційну зону не входили Салоніки, єврейське населення яких становило 55 000 чоловік. Район міст Дебар, Струга і Тетово був включений в італійську окупаційну зону в Албанії. 4 жовтня 1941 року болгарська влада ухвалили закон, який заборонив євреям займатися будь-якими видами торгівлі та наказував в обов'язковому порядку продати свій бізнес нееврею. Треба зауважити, що подібні розпорядження мали і югославські антисемітські акти 1939 року[27]. Болгари створили єврейське гетто в Бітоле, переселивши всіх євреїв міста з багатих єврейських районів в найбідніше передмістя.
У 1941 року Болгарією вже був прийнятий антисемітський «Закон про захист нації». В Протягом 1942 року проти євреїв Вардарської Македонії, а також окупаційної болгарської зони в Північній Греції були прийняті більш жорстокі закони. Кульмінацією стала депортація в 1943 році за наказом Німеччини євреїв Македонії і Греції на болгарський кордон по річці Дунай. Звідти вони були доставлені річковим і залізничним транспортом в табір смерті в Треблінці, на території окупованої Польщі[28][29].
Нацистська Німеччина навіть змусила Болгарію оплатити витрати на знищення євреїв. 22 лютого 1943 року було підписано угоду між Теодором Даннекер, спеціальним німецьким посланцем, і болгарським комісаром по єврейських справах Олександром Бєлєвим, про депортацію 20 тисяч євреїв Болгарії (12 тисяч з Македонії і Фракії і 8 тисяч із самої Болгарії). Болгарія погоджувалася сплатити всі транспортні витрати і зобов'язувалася ніколи не надавати євреям болгарського громадянства [5]. Болгарський уряд просило німців повідомляти реальну вартість депортації євреїв[30]. У німецьких архівах виявлено листування про виставлення Німеччиною болгарській стороні рахунків на транспортні витрати. Документи підтверджують оплату Болгарією Німеччини 7 144 317 левів за депортацію 3545 дорослих і 592 дітей в табір смерті в Треблінці[31].
Багато євреїв приєдналися до югославських партизан для боротьби з нацистами. Македонська єврейка Естрея Овадія, з Бітоли, була в числі перших жінок, які приєдналися до партизанів у 1941 році, за день до депортації. Центральний Комітет Комуністичної партії Македонії завчасно повідомив євреям про майбутню депортацію. Були організовані притулки під захистом партизанських загонів, але, на жаль, євреї не вірили в існування програми їх знищення і в більшості залишилися в гетто, замість догляду в підпіллі[32]. На відміну від старих болгарських земель, де були широко поширені демонстрації і петиції проти вивезення євреїв, в тому числі і прямі звернення до софійському уряду, в Македонії такого руху не було[33]. У четвер, 11 березня 1943 року, болгарська поліція почала концентрувати всіх євреїв з Скоп'є, Бітолі і Штіпу в ізоляторі тимчасового утримання на території тютюнового складу «Monopol» в Скоп'є[34].
Всього на склад було доставлено 7215 осіб, в тому числі[35]:
539 дітей у віці менше 3 років, 602 дитини у віці від 3 до 10 років, одна тисяча сто сімдесят дві дитини шкільного віку від 10 до 16 років, 865 чоловік у віці понад 60 років, 250 важко хворих, які були прикуті до ліжка, 4 вагітні жінки народили під час перебування у таборі, 4 людини померли по дорозі в табір.
Болгарський уряд надав запит про німецькі плани щодо депортованих. Німеччини відповіла, що половина людей буде використана на сільгоспроботах у Великій Німеччині, чверть малокваліфікованих робітників отримає можливість «спокутувати свою провину» на підприємствах військової промисловості Рура, а решта будуть доставлені в Генерал-губернаторство, для робіт, пов'язаних безпосередньо з війною. Ця ж інформація поширювалася по німецьким дипломатичним каналам в нейтральних країнах і була опублікована як повідомлення з Берна (Швейцарія) 24 березня 1943 року в «The New York Times», разом з цинічною заявою німецької влади про зареєстроване за останні три місяці зниження смертності серед євреїв в Польщі і про те, що працюють в зоні бойових дій євреї-чоловіки отримують такий же пайок, як і німецькі солдати.
Незважаючи на такі, що вводять в оману заяви, Болгарія вирішила дати заступництво своїм євреям з болгарським громадянством, рятуючи їх від депортації на контрольовану Німеччиною територію. Аби не допустити депортувати і не-болгарських євреїв, наприкінці 1942 - початку 1943 року болгарський уряд через дипломатичні канали в Швейцарії перевіряє можливість вивезення євреїв морським транспортом в Британський мандат у Палестині. Через поширення чуток про те, що в дійсності відбувається з «переселенням на схід», Болгарія перевірила можливість, замість оплати депортації євреїв на нацистських поїздах, їх вивезення по Чорному морю. Проте ці прохання були відхилені міністром закордонних справ Великої Британії Ентоні Іденом[36]. Після невдалих спроб, болгарський уряд погодився на німецькі вмовляння і почали транспортування не-болгарських євреїв на румунський кордон по Дунаю, здавши їх німецьким представникам, таким чином пославши на смерть. В результаті єврейські громади контролювалися Болгарією районів Югославії і Греції були практично повністю знищені. Тільки кілька десятків євреїв Бітолі уникли депортації і чотирьом вдалося втекти з транзитного табору. Жоден з 3276 євреїв Бітолі, відправлених до Треблінки, не вижив[37]. У місті, який протягом 400 років був великим центром сефардського єврейства, в 2003 році проживав один єврей. Стародавня єврейська громада Штіпу була повністю знищена.
48 000 болгарських євреїв, що проживали на старих болгарських кордонах, які не були депортовані і вбиті нацистами. Повідомлення про долю македонських і фракійських євреїв викликали бурхливу реакцію болгарського суспільства. Спікер парламенту Димитар Пешев і 43 депутата виступили з різкою критикою дій уряду. Завдяки лобіюванню, втручанню мали вплив на режим громадських діячів і протестам Болгарської православної церкви, наказ про депортацію був скасований.
Після звільнення Вардарскої Македонії в 1944 році, Товариство єврейських громад Югославії опублікувало дані, що війну пережили 419 македонських євреїв[38]. Пізніше в Белграді були опубліковані уточнені дані[39], з яких випливає, що вижили тільки 140 євреїв Македонії [40]. Більшість тих, хто врятувався вижили, перейшовши на нелегальне становище або воюючи у лавах югославських партизан[41]. З депортованих у табори смерті не вижив ніхто[42]. Більшість залишившихся в живих вирішили емігрувати до Ізраїлю, частина повернулися до Македонії, інші залишилися в Сербії. У 1952 році в Македонії проживало 81 євреїв[43].
Директор з досліджень Всесвітнього єврейського конгресу, Лоренс Вейнбаум сказав, що жодна з єврейських громад Європи не постраждала так сильно, як громада Македонії.
В даний час єврейська громада Північної Македонії налічує близько 200 чоловік. Майже всі вони живуть в Скоп'є, одна сім'я залишилася в Штіпі і один єврей в Бітоле[40].
У 2003 році була відкрита синагога і в Скоп'є громадський центр[40]. Підтримуються зв'язки з єврейськими громадами в Белграді і Салоніках. Послуги рабина надаються рабином з Белграда, який приїжджає в Скоп'є [1]. Також представники громади брали участь у міжнародному конкурсі знавців Тори, що проходить в Ізраїлі в рамках святкування Дня Незалежності[44].
У Скоп'є в 2011 році відкрито меморіал-музей Голокосту македонських євреїв.
Після перерви в 60 років є народжений на території Північної Македонії рабин, Аві Козма, учень головного рабина Сербії, Ісаака Асієля, колишнього головного рабина Македонії. Рабин Козма з відзнакою закінчив юридичний факультет Університету Скоп'є. Він навчався у раббі Асіеля, а потім у відомому раввинському училище «Бейт-Мідраш Сефарді» в Єрусалимі у рабина Шломо Кассіна. Рабинське положення раббі Козмі відбулося 5 травня 2008 року в синагозі «Бейт-Яків» в Скоп'є.
- ↑ а б «Only 200 strong, Macedonia’s Jews celebrate unity and new synagogue», Ruth E Gruber, Jewish World Review
- ↑ «Macedonia’s Jews battle the odds of survival», Katka Krosnar, Centropa Reports Архивная копия от 8 июля 2006 на Wayback Machine Jewish Virtual Library — Macedonia
- ↑ Jewish Virtual Library — Macedonia
- ↑ Philo, "Legatio ad Caium, " § 36 [ed. Mangey, ii. 587]
- ↑ а б A. Marmorstein. The Synagogue of Claudius Tiberius Polycharmus in Stobi. The Jewish Quarterly Review New Series, Vol. 27, No. 4 (Apr., 1937), pp. 373—384 Published by: University of Pennsylvania Press
- ↑ Levine, L.I. The Ancient Synagogue: The First Thousand Years. — Yale University Press, 2000. — P. 270. — ISBN 9780300074758.
- ↑ Jewish Life and Thought Among Greeks and Romans: Primary Readings. — Fortress Press. — P. 70. — ISBN 9781451413144.
- ↑ The Jews Among Pagans and Christians: In the Roman Empire. — Routledge, 1992. — P. 11. — ISBN 9780415049726.
- ↑ Macedonian Review
- ↑ The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century p. 450
- ↑ Daily life of the Jews in the Middle Ages p. 143
- ↑ Les Juifs d’Espagne: histoire d’une diaspora, 1492—1992 p. 274
- ↑ A. Assa, p.36
- ↑ Remembering the Past — Jewish culture battling for survival in Macedonia, Zhidas Daskalovski
- ↑ Assa, p.40.
- ↑ а б Encyclopedia of the Jewish diaspora: origins, experiences, and culture, Volume 1, p. 980
- ↑ The Expulsion of the Jews: Five Hundred Years of Exodus By Yale Strom p. 17
- ↑ Sephardi and Middle Eastern Jewries: history and culture in the modern era By Harvey E. Goldberg, Jewish Theological Seminary of America p. 75
- ↑ Honored by the Glory of Islam: Conversion and Conquest in Ottoman Europe By Marc David Baer p. 300
- ↑ THE JEWS ON THE BALKANS | eSefarad. esefarad.com. Проверено 2 октября 2014.
- ↑ Jasa Romano (26 серпня 2004). JEWS OF YUGOSLAVIA 1941 - 1945 VICTIMS OF GENOCIDE AND FREEDOM FIGHTERS (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 20 серпня 2011. Процитовано 2 жовтня 2014.
- ↑ The History of the Jews in Macedonia (англ.). ezrm.org.mk. Архів оригіналу за 27 січня 2020. Процитовано 2 жовтня 2014.
- ↑ Jewish Communities In Macedonia Prior To 1941 - EL MUNDO SEFARAD (англ.). elmundosefarad.wikidot.com. Архів оригіналу за 6 жовтня 2014. Процитовано 2 жовтня 2014.
- ↑ The Holocaust in Macedonia: Deportation of Monastir Jewry, Mark Cohen, United States Holocaust Memorial Museum Bulgaria, Holocaust Encyclopedia アーカイブされたコピー. Проверено 11 июля 2011. Архивировано 26 сентября 2011 года.
- ↑ Bulgaria, Holocaust Encyclopedia アーカイブされたコピー. Проверено 11 июля 2011. Архивировано 26 сентября 2011 года.
- ↑ Chary, p. 45
- ↑ Chary, p. 46
- ↑ Shlomo Alboher, The Jews of Monastir Macedonia — The Life and Times of the Departed Jewish Community of Bitola
- ↑ Vera Rich, Bulgaria: Shadows of the holocaust, The Lancet, Vol. 337, Issue 8750, Page 1152, 11 May 1991.
- ↑ MINA Breaking News - German Archives show Bulgarians rounded up and transported Macedonian Jews
- ↑ MINA Breaking News - German Archives show Bulgarians rounded up and transported Macedonian Jews. macedoniaonline.eu. Проверено 2 октября 2014.
- ↑ Biographical dictionary of women’s movements and feminisms in Central, Eastern, and South Eastern Europe: 19th and 20th centuries edited by Francisca de Haan, Krasimira Daskalova, Anna Loutfi p. 382
- ↑ Beyond Hitler’s Grasp: The Heroic Rescue of Bulgaria’s Jews, Michael Bar-Zohar
- ↑ Holocaust Encyclopedia -The Holocaust in Macedonia: Deportation of Monastir Jewry
- ↑ Zamila Kolonomis, Bera Veskovic-Vangeli, Macedonian Jews in World War II (1941—1945), Collection of documents (vol I and vol II, Skopje, 1986). Жамила Колономос, Вера Весковиќ-Вангели, Евреите во Македонија во Втората светска војна (1941—1945), Зборник на документи, том 1, и том 2, Скопје, 1986.
- ↑ History of Israel: From the Rise of Zionism to Our Time by Howard M. Sachar, Alfred A. Knopf, N.Y., 2007, p. 238
- ↑ The Jewish Community of Monastir: A Community in Flux, Mark Cohen, United States Holocaust Memorial Museum
- ↑ David Pipera, Jewish Almanach 1968—1970, Society of Jewish Communities in Yugoslavia. Давид Пипера, Јеврејски алманах 1968—1970, Савез јеврејских општина Југославије.
- ↑ «TBI congregants raise funds for synagogue in Macedonia», Tami Bickley, Jewish News of Greater Phoenix Архивная копия от 28 апреля 2006 на Wayback Machine
- ↑ а б в «Macedonia’s Jews battle the odds of survival», Katka Krosnar, Centropa Reports. www.centropa.org (англ.). Архів оригіналу за 8 липня 2006. Процитовано 8 липня 2006.
- ↑ Remembering the Past - Jewish culture battling for survival in North Macedonia, Zhidas Daskalovski. Архів оригіналу за 1 березня 2019. Процитовано 10 липня 2006.
- ↑ Zamila Kolonomis, Bera Veskovic-Vangeli, Macedonian Jews in World War II (1941—1945), Collection of documents (vol I and vol II, Skopje, 1986). Жамила Колономос, Вера Весковиќ-Вангели, Евреите во Македонија во Втората светска војна (1941—1945), Зборник на документи, том 1, и том 2, Скопје, 1986.
- ↑ David Pipera, Jewish Almanach 1968–1970, Society of Jewish Communities in Yugoslavia. {Serbo-Croatian}: Давид Пипера, Јеврејски алманах 1968–1970, Савез јеврејских општина Југославије.
- ↑ http://www.haaretz.com/hasen/spages/851851.html [Архівовано 1 жовтня 2007 у Wayback Machine.] Ha'aretz
- Chary, Frederick B. The Bulgarian Jews and the Final Solution, 1940-1944. — University of Pittsburgh Press, 1972.
- Kraabel, A. T. The diaspora synagogue: archaeological and epigraphic evidence since Sukenik // Ancient synagogues: historical analysis and archaeological discovery. — Brill, 1994. — P. 112–115.
- Assa, A. Macedonia and the Jewish people. — University of Pittsburgh Press, 1992.
- Sachar, H.M. A History of Israel: From the Rise of Zionism to Our Time. — Alfred A. Knopf, 2007.